1)Změna závazků
Vztahy se mohou v průběhu trvání měnit. Může dojít buď ke změně subjektu, nebo obsahu závazkového vztahu. Změna je vyloučena pouze tam, kde je povinnost vázána na určitou osobu, nebo tam, kde by znamenala zánik závazku. Změna může být na základě
- dohody
- zákona
- rozhodnutí příslušného orgánu
Změna obsahu závazkového vztahu – většinou vychází z dohody (vadné plnění…) Změna subjektu závazkového vztahu
- Postoupení pohledávky – dohoda věřitele s třetí osobou, že na ní přecházejí jeho práva vůči dlužníkovi. Musí být písemná a nevyžaduje souhlas dlužníka.
- Převzetí závazku – dohoda dlužníka s třetí osobou, že nastoupí jako dlužník na jeho místo. Písemná forma a souhlas věřitele.
- Přistoupení k závazku – Dohoda věřitele s třetí osobou, že se stává dlužníkem vedle původního dlužníka. Oba jsou pak vázáni solidárně. Není třeba souhlasu dlužníka.
- Poukázka – příjemce poukázky se opravňuje vybrat plnění od povinného na účet výdejce poukázky
- Zánik závazku splněním
Závazek zaniká tehdy, je-li řádně a včas splněn. Splní-li se závazek vadně, dostává se do prodlení až do doby, kdy je splněn bezvadně. Je možnost i částečného plnění, nebo plnění po částech. Doba plnění bývá určena smlouvou, jinak ihned po uzavření. Povinná osoba nemůže plnit dříve, než v době plnění. Výjimky:
- doba ve prospěch dlužníka – Dlužník je oprávněn plnit i dříve, ale věřitel není oprávněn to požadovat
- doba ve prospěch věřitele – věřitel je oprávněn požadovat dříve, ale dlužník není oprávněn plnit
Posloupnost plnění určuje dlužník, jinak nejdříve závazky nejméně zajištěné. Dlužník má právo od věřitele požadovat potvrzení o dodání (dodací listy)