Otázka č. 10. Probační a mediační služba
Dohled: §26a – pravidelný osobní kontakt pachatele a probačního úředníka, spolupráce atd. účel: sledování a kontrola chování pachatele, odborné vedení a pomoc pachateli, aby vedl řádný život Povinnosti pachateli při dohledu: spolupracovat s probačním úředníkem
- dostavovat se ve lhůtách, které prob. úředník stanovil
- informovat ho o svém pobytu, zaměstnání, dodržování omezení nebo povinností stanovených soudem
- umožnit prob. úředníkovi vstup do svého obydlí
Poruší-li pachatel některou z podmínek nebo omezení dohledu, informuje o tom probační úředník předsedu senátu soudu, který dohled uložil. Probační úředník zpracovává nejméně jednou za šest měsíců zprávu, ve které informuje o výkonu dohledu, plnění povinností a omezení atd.
Otázka č. 11. Omyl v trestním právu omylem se v trestním právu rozumí neshoda pachatelova vědění se skutečností, ať již proto, že si pachatel vůbec neuvědomil nějakou skutečnost, nebo proto, že měl o ní nesprávnou představu. Rozlišujeme: 1)omyl skutkový 2) omyl právní 1) omyl skutkový-dále rozlišujeme: omyl negativní (pachatel neví, že se pohlavně stýká s dívkou mladší 15 let) omyl pozitivní –pachatel se domníval, že provádí styk s dívkou mladší 15 let, ale té již bylo 17 let) 2) omyl právní – spočívá buď v neznalosti TZ nebo v jeho nesprávné interpretaci. §89/odst. 18 – týká se toho, že je možno uvést někoho v omyl nebo něčího omylu využít: + zásah do programového vybavení počítače + jiná operace na počítači + zásah do elektronického nebo jiného technického zařízení včetně předmětů sloužících k ovládání atd.