Právo na svobodnou volbu povolání (podnikání)
– každý se může rozhodnout, zda chce pracovat a jakou práci by chtěl vykonávat, či zda chce podnikat. Každý má právo získat prostředky pro své životní potřeby prací, nicméně nemůže být k práci nucen. Občany, kteří toto právo nemohou bez své viny realizovat, stát přiměřeně hmotně zabezpečuje tak, jak stanoví zákon. Ti, kteří pracují, mají právo na spravedlivou odměnu za práci a na uspokojivé pracovní podmínky. Mladiství a osoby zdravotně postižené mají právo na zvláštní ochranu v pracovních vztazích a na pomoc při přípravě povolání.
Právo na zabezpečení – každý má právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci, jakož i při ztrátě živitele. Výše pomoci by měla být taková, aby zajistila alespoň základní životní podmínky.
Ochrana zdraví – každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají nyní na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.
Ochrana rodiny – rodičovství i rodina jsou pod ochranou zákona, děti narozené v manželství i mimo ně mají stejná práva, rodiče, které pečují o děti, mají právo na pomoc státu. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od rodičů odloučeny proti jejich vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona.
Právo na vzdělání – každý má právo na vzdělání, školní docházka je povinná pro dobu, kterou stanoví zákon. Vzdělání je na základních a středních školách bezplatné, pokud jde o školy státní. Zřizovat jiné školy než státní lze jen za podmínek stanovených zákonem a za úplatu.
Další sociální práva:
– právo k výsledkům duševní činnosti
– právo přístupu ke kulturnímu bohatství
– právo na příznivé životní prostředí apod.