Správní odpovědnost:
-správní delikty – členění – přestupky, disciplinární delikty, jiné správní delikty fyz. osob, správní delikty práv. osob, další druhy správní odpovědnosti. Správní delikt = protipráv. jednání, jehož znaky jsou uved. v zákoně a které není trestným činem. Jsou upraveny normami správ. práva, rozh. o nich spr. úř. – pro vznik správní odpovědnosti musí být splněny předpoklady: protiprávní jednání, existence újmy, příčinná souvislost mezi protiprávním jednáním a újmou.
– přestupky – přestupkový zákon zakotvuje znaky skutkové podstaty jednotlivých přestupků, okolnosti vylučující protiprávnost (nutná obrana, krajní nouze, jednání na příkaz), sankce (napomenutí, pokuta, zákaz činnosti, propadnutí věci), ochranná opatření (omezující opatření, zabrání věci), upravuje řízení o přestupcích. Přestupek-spr. del., nižší nebez. pro spol. než tr.č.
právní odpovědnost za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem
– odpovědnost státu za škodu – vydání nezákon. rozh, proved nespráv. úřed postupu; vznik škody příčinná souvislost mezi tím. Podobně i odpovědnost územních samospr. celků.
kontrola a správní dozor – kontrola je činnost orgánů, kterou se sleduje soulad chování se zákonem, hospodárnost, účelnost… (provádí buď NKÚ nebo soud – vnější kontrola, nebo provádí okr. úřady, ministerstva-kontrola vnitřní) – jde o kontrolu jak účastníků,tak orgánů. Dozor – činnost správních org. zaměř. na posouzení zda je urč. chování v souladu se zákonem – posuzovány jsou osoby fyz. práv. stojící mimo orgány. (provádí např. Česká obch. inspekce)
stížnosti a petice – vychází z listiny základních práv a svobod, petičního zákona. Stížnosti upravuje správní řád. dle vyhlášky: Stížnost může být písemná i ústní, lhůta k jejímu vyřízení je desetidenní, třicetidenní, ve vyjímeč. případech i delší. Stížností rozumíme podání fyz. či právnických osob v individuálním zájmu stěžovatelů.
Peticí rozumíme podání fyz. či práv. osob ve věcech veřejného nebo společného zájmu. Petice může být adresována jak státnímu orgánu, tak i orgánu územní samosprávy. Peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudů a nesmí se jimi vyzývat k porušování práv a svobod. Petice musí být písemná a je nutno pod ní uvést jméno, příjmení a bydliště subjektu, který petici podává.