Správní právo – pojem,
řadíme ho do práva veřejného, soubor právních norem upravujících společenské vztahy vznikající v oblasti veřejné správy. samostatná vědní disciplína, právní odvětví.
veřejná správa – pojem
veřejná správa je součástí výkonné moci, vymezení: buď subjekty uskutečňující veř. správu (organizační pojetí), nebo činnosti, které patří do veřejné správy (funkční pojetí). Veř. správa je vykonávána správními úřady, jinými subjekty (obcemi, rektory vys. škol, profesními komorami, zdravotními pojišťovnami..). Veř. spr. jako činnost: -podzákonná (plná vázanost zákony), -výkonná (provádění zákonů, uskutečňování zákonů), vydáv. nařízení – nařizovací – obecně závazné předpisy –vyhlášky ministerstva, nařízení okr.úř.,rozhodnutí o povolení stavby… Dále uskutečňuje každodenní organizátorskou činnost.
Předmět a systém správního práva.
předmět – úprava správněprávních vztahů – na jedné straně vždy vystupují správní úřad nebo jiný zákonem stanovený subjekt veř. práva, z titulu mocenského postavení. Na druhé straně stojí fyz. či právnické osoby bez mocenského postavení. (nerovné subjekty-princip nadřazenosti a podřazenosti) – osoby jsou povinny se podřídit rozhodnutí příslušných orgánů.
Správněprávní vztahy vznikají též mezi jednotlivými správ. úřady – také nadřízenost, podřízenost.
systém – správní právo – část obecná – zásady, vymezení pojmů a institutů – celá veř.sp.
– část zváštní – jednotlivá odvětví veř. správy-zdravot.,živ.prostředí..
Prameny správního práva.
– originální předpisy (upravují společenské vztahy poprvé, není určeno k provedení zákonů, vázáno jen ústavou)
ústava
zákony
zákonná opatření senátu
obecně závazné vyhlášky vydané v samostat. působnosti(?)
– odvozené předpisy (jen na základě zákona, v jeho mezích a k jeho provedení)
nařízení vlády
vyhlášky ministerstev a ostatních ústředních správ. úř.
nařízení okresních úřadů
obecně závazné vyhlášky obcí vydáv. v přenesené působn.
* mezinárodní smlouvy – zvláštní postavení (čl.10 ústavy), když jsou zakomponovány do českého právního řádu – řádně schváleny a vyhlášeny, mají v oblastech střetů s našimi zákony před našimi zákony přednost.