Organizace ochrany živ. prostředí (stát a jeho orgány)
7.
Organizace ochrany živ. prostředí (stát a jeho orgány)
V ČR garantuje stát (viz čl. 7 Ústavy) prostřednictvím svých orgánů ochranu živ. prostředí. Parlament přijímá zákony i na úseku živ. prostředí a vykonává též funkci kontrolní. Soudy rozhodují v řízeních trestních a občanskoprávních i o věcech týkajících se ekologické problematiky (tr. činy proti živ. prostředí, náhrada škody na živ. prostředí) a mohou též přezkoumávat spr. rozhodnutí.
Hlavní úlohu v obl. živ. prostředí mají orgány moci výkonné, neboť zejména jejich prostřednictvím dochází k prosazování jednotl. pr. předpisů. Jejich dělení z hlediska územní působnosti:
• ústřední
• místní
• popř. regionální
Dělení podle věcné působnosti:
• obecné
• zvláštní
Moc výkonná může nařízením zřídit CHKO, formuluje státní ekologickou politiku a má i kontrolní pravomoce.
MŽP je ústředním orgánem st. správy v oblastech uvedených v 2/69 – vykonává st. správu na většině úseků ochrany živ. prostředí, je orgánem vrchního státního dozoru ve věcech živ. prostředí, plní též funkci koordinační (koordinuje ve věcech živ. prostředí postup všech ministerstev a ostatních ústředních orgánů st. správy). Blíže k této otázce – viz st. politika živ. prostředí. Rozsah jeho pravomoci na konkr. úsecích vymezují zákony upravující ochranu jednotl. složek živ. prostředí, ekosystémů či zdrojů ohrožení. Pro lepší výkon rozsáhlých kompetencí byly zřízeny tzv. územní odbory ministerstva.
ČIŽP je podřízena MŽP, stejně tak jako správy národních parků, vědecké instituce ( Český hydrometeorologický ústav, Český ekologický ústav , Výzkumný ústav vodohospodářský, Agentura ochrany přírody a krajiny, Správy chráněných krajinných oblasti atd.). MŽP spravuje též Státní fond živ. prostředí.
ČIŽP byla zřízena zákonem č. 282/91 Sb. jako orgán státní správy, ale nikoliv ústřední. Má tyto kompetence: 1) kontrolní
2) sankční
3) nápravné – např. uzavření podniků
4) někdy i přímo rozhodování
5) finanční – vybírání poplatků