Státní správu podle tohoto zákona vykonávají vodoprávní úřady…
Výkon st. správy
Státní správu podle tohoto zákona vykonávají vodoprávní úřady a Česká inspekce životního prostředí. Kontrolu nad jakostí povrchových vod stanovených vyhláškou ke koupání provádí okresní hygienik.
Vodoprávními úřady jsou
a) obce,
b) újezdní úřady na území vojenských újezdů,
c) okresní úřady,
d) kraje,
e) ministerstva jako ústřední vodoprávní úřad
Obce v přenesené působnosti upravují, omezují, popřípadě zakazují obecné nakládání s povrchovými vodami, nejde-li o vodní toky tvořící státní hranice.
Pověřené obecní úřady povolují pro potřeby jednotlivých občanů (domácností) odběr a jiné nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami, s výjimkou vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních, atd.
Není-li tímto zákonem stanoveno jinak, vykonávají působnost vodoprávního úřadu okresní úřady (zbytková působnost).
Do působnosti orgánů krajů v přenesené působnosti patří činit za mimořádné situace, zejména při nedostatku vody a při haváriích, opatření, a to v případech přesahujících území okresu nebo možnosti okresního úřadu, spolupracovat s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí při zajišťování sestavení programů opatření v oblastech povodí a kontrole jejich plnění, rozhodovat ve věci poplatků za vypouštění odpadních vod do vod povrchových, atd.
Ministerstva jako ústřední vodoprávní úřad : Není-li tímto zákonem stanoveno jinak, vykonává působnost ústředního vodoprávního úřadu Ministerstvo zemědělství. Ministerstvo životního prostředí vykonává působnost ústředního vodoprávního úřadu ve věcech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních , stanovení minimálního zůstatkového průtoku a uložení povinnosti pravidelně měřit minimální zůstatkový průtok, stanovení minimální hladiny podzemních vod , posuzování plánů v oblasti vod z hlediska vlivu na životní prostředí , ve věcech chráněných oblastí přirozené akumulace vod , citlivých oblastí , zranitelných oblastí , ochrany před povodněmi