Existence daní a poplatků
– vybírány od příslušníků státu k vydržování státního aparátu.
ad e) existence práva – pravidel regulující chování a lidské vztahy, konání a jednání tak, že předem stanoví, jaké toto chování a konání má být. Právo je pak státem vynutitelné.
Funkce státu – vnější (obranná funkce, zahraniční věci – má zajistit suverenitu státu v případě vnějšího ohrožení, zachovávat státnost, veřejnou moc a stabilizovat systém při zásazích zvenčí) a vnitřní (ekonomická, sociální, donucovací); ekonomická – stanovit pravidla trhu a stíhat ty, kdo je porušují (např. pravidla hospodářské soutěže); sociální – stanovit pravidla pro vzdělávání, sociální, zdravotní a nemocenské pojištění, zaměstnanost, ochranu životního prostředí a postihovat jejich porušování.; donucovací – určovat chování jedinců či skupin a v případě nerespektování, použít právem stanovené donucovací prostředky.
Formy státu: a)organizace státní moci – formy vlády
– učlenění státu
b)režim fungování – státní režim
ad formy vlády – vztahy obyvatelstva ke státní moci (*demokratická*nedemokratická)
demokratická forma vlády – (demokracie – vláda lidu; démos-lid, kratos-síla;občané jsou zároveň zákonodárci a zároveň poddanými zákonů)
principy fungování demokracie:
občanská práva jedince
suverenita a národní svébytnost
vůle lidu se projevuje ve volbách do zastupitelských orgánů (parlamentní princip)
ochrana menšin
právní jistota občana
formy demokracie: přímá – odvozenost a podřízenost státního aparátu přímé demokracii
relativní nezávislost aparátu na přímé demokracii(častěji)
referendum – lidové hlasování o veřejných otázkách – buď jsou předem stanoveny(Švýc.), nebo se vláda náhodně odvolává na lid jen v některých otázkách.
plebiscit – otázky státního zřízení, změny hranic, odtržení od státu apod. – omezené použití
nepřímá- (zastupitelská) – obyvatelstvo se zúčastní vlády nepřímo, pomocí svých zástupců – otázkou je způsob nabývání pravomoci zastupitelů, vztah voličů a poslanců, vztah zastupitelských orgánů k stálému (profesionálnímu) aparátu. Systém rozdělení mandátů může být většinový, nebo systém poměrného zastoupení. Záruky, že se bude zastupitel chovat tak, jak sliboval, a proč ho voliči zvolili. (jak kde).
nedemokratická forma vlády: