Prokura
je zvláštní plná moc, kterou zmocňuje podnikatel prokuristu, ke všem právním úkonům, kte kterým dochází při provozování podniku, a platí: 1) může ji udělit pouze zapsaný podnikatel (ne ve společenské smlouvě) 2) je neomezitelná vůči třetím osobám, kromě případů, kdy omezení vyplívá ze zákona (zcizování, převod nemovitostí, zatěžování nemovitostí tj. věcná břemena, ….) 3) je možné rozšířit omezení (možné zcizovat a zatěžovat nemovitosti) 4) prokurista je pouze fyzická osoba 5) podnikatel může stanovit více prokur a pak musí stanovit, způsob jednání 6) prokura vzniká zápisem do OR 7) do OR se ukládá podpis a podpisový vzor 8) prokurista, když jedná musí vyznačit obchodní firmu a že jedná jako prokurista (p.p.)
Definice podniku podle OBCHZ §5 (1)Podnikem se rozumí soubor hmotných, jakož i osobních a nehmotných složek podnikání. K podniku náleží věci, práva a jiné majetkové hodnoty, které patří podnikateli a slouží k provozování podniku nebo vzhledem k své povaze mají tomuto účelu sloužit. *jeden podnikatel – jeden podnik *osobní složky – zaměstnanci, jejich zkušenosti , dovednosti… *nehmotné složky – know-how, postavení na trhu, *práva – majetková, nemajetkové *jiné majetkové hodnoty – akcie, podíl
*Majetek – podnikatelský – věci – majetková práva – pohledávky – jiná práva – prává k cizím věcem – práva výkonu cizích věcí – jiné hodnoty (firma, výsledky, tvůrčí činnosti, zaknihované cenné papíry)
(2) Podnik je věc hromadná. Na jeho právní poměry se použijí ustanovení o věcech v právním smyslu. Tím není dotčena působnost zvláštních právních předpisů vztahujících se k nemovitým věcem, předmětům průmyslového a jiného duševního vlastnictví, motorovým vozidlům apod., pokud jsou součástí podniku. *věc hromadná – vzhledem k smlouvě o prodeji
+
§ 6
(1) Obchodním majetkem podnikatele, který je fyzickou osobou, se pro účely tohoto zákona rozumí majetek (věci, pohledávky a jiná práva a penězi ocenitelné jiné hodnoty), který patří podnikateli a slouží nebo je určen k jeho podnikání. Obchodním majetkem podnikatele, který je právnickou osobou, se rozumí veškerý jeho majetek.
(2) Pro účely tohoto zákona se soubor obchodního majetku a závazků vzniklých podnikateli, který je fyzickou osobou, v souvislosti s podnikáním označuje jako obchodní jmění (dále jen „jmění“). Jměním podnikatele, který je právnickou osobou, je soubor jeho veškerého majetku a závazků.
(3) Čistým obchodním majetkem je obchodní majetek po odečtení závazků vzniklých podnikateli v souvislosti s podnikáním, je-li fyzickou osobou, nebo veškerých závazků, je-li právnickou osobou.
(4) Vlastní kapitál tvoří vlastní zdroje financování obchodního majetku podnikatele a v rozvaze se vykazuje na straně pasiv.
* §5 a §6 naučit přesně – do písemky *Obchodní majetek – u fyzické osoby podnikatele (má obchodní i soukromý)