Odpovědnost za škodu způsobenou provozem dopravních prostředků (
(§§ 427 – 431) – uplatní se tehdy, když je škoda vyvolaná zvláštní povahou provozu § 427 obsahuje 2 skutkové podstaty (zvláštní povaha provozu musí být u obou):
- odstavec 1 – vztahuje se na subjekt provozující dopravu jako profesi (taxikář, přívoz,…) – odpovídá jak za motorové prostředky, tak i nemotorové (kolo, kůň,…)
- odstavec 2 – vztahuje se na jiného provozovatele -> odpovídá každý z nás, ale pouze za provoz motorových vozidel, motorových plavidel, jakož i provozovatel letadla, neodpovídá např. za kolo (odpovědnost za provoz nemotorových prostředků – podle § 420)
provozovatel bude odpovídat vždy, i když např. auto bude řídit někdo jiný (řidič pak odpovídá za zavinění podle § 420) § 428 -> když má škoda původ v provozu (vnitřní příčina – brzdy, motor, řidič), pak se jedná o absolutní odpovědnost, jinak se jedná o objektivní odpovědnost s možností liberace (při vnější příčině) – uplatňuje se myšlenka -> nechť nese riziko ten, v jehož prospěch provoz slouží (odpovídá, když mu např. vstoupí slepec do vozovky) § 429 -> provozovatel odpovídá jak za škodu způsobenou na zdraví (viz. § 764) a věcech, tak za škodu způsobenou odcizením nebo ztrátou věci, pozbyl-li občan při poškození možnosti je opatrovat, když občan předá věci k přepravě ve vlaku, odpovědnost se řídí § 769, když bude mít kufr u sebe (neztratí možnost jej opatrovat), řídí se odpovědnost § 427 § 430 -> když někdo použije dopravního prostředku bez vědomí provozovatele, odpovídá tato osoba -> např. zloděj, platí to také pro černé jízdy podnikových řidičů – provozovatel odpovídá v případě, když to umožnil svojí nedbalostí, neodpovídá, je-li dopravní prostředek v opravě § 431 -> případ střetu provozu dvou či více provozovatelů – když se např. srazí povoz s motorkou a vznikne škoda 3. osobě => toto ustanovení se použije pro vypořádání zúčastněných provozovatelů (vypořádají se podle účasti na způsobené škodě), může jít i o situaci, kdy jedoucí vozidlo narazí do stojícího