Oprávnění a povinnosti orgánů ochrany ovzduší
Oprávnění a povinnosti orgánů ochrany ovzduší:
– provozovateli velkého, středního nebo malého zdroje, který neplní povinnosti stanovené obecně závaznými pr. předpisy k ochraně ovzduší, uloží orgán zjednání nápravy
– orgán nařídí omezení nebo zastavení provozu zdroje, pokud provozovatel velkého nebo středního zdroje nesplní při vážném a bezprostředním ohrožení nebo poškození ovzduší stanovené povinnosti (viz výše), překračuje emisní limity nebo přípustnou tmavost kouře a nezjednal nápravu uloženou orgánem nebo opětovně poruší povinnost, za jejíž porušení mu byla již uložena pokuta
– orgán nařídí omezení nebo zastavení provozu zdroje při vyhlášení varovného nebo regulačního opatření
– povinnost zpřístupňovat informace o kvalitě ovzduší a podílu jednotlivých zdrojů na jeho znečišťování. Vždy jsou povinny informovat veřejnost v případě smogové situace.
Přípustná úroveň znečištění: určují ji emisní, imisní, depoziční limity pro jednotlivé znečišťující látky a přípustná tmavost kouře. Pro účely smogových varovných a regulačních systémů pro dobu nepříznivých meteorologických podmínek a zvýšeného znečištění ovzduší stanoví MŽP zvláštní imisní limity.
Smogová situace = mimořádně znečištěné ovzduší, kdy úroveň znečištění překročí zvláštní imisní limit. Smogová situace nastává za inverze – dochází k vysoké koncentraci škodlivin při zemském povrchu v důsledku špatných rozptylových podmínek.
Je-li orgánem ochrany ovzduší předpovězen vznik smogové situace, vyhlásí tento orgán varovná opatření. Vznikne-li smogová situace, vyhlásí orgán regulační opatření k omezování emisí ze zdrojů, které se na znečišťování podílejí rozhodujícím způsobem.
Zvláštní ochrana ovzduší : v oblastech, které vyžadují přísnější režim (např. chráněné oblasti, centra měst atd.)
Poplatky za znečišťování: Provozovatelé jsou povinni platit poplatky dle množství a druhu vypouštěné znečišťující látky. Výši, výpočet a způsob placení poplatků stanoví z.č. 389/ 1991 Sb. Povinnost platit poplatek se nevztahuje na fyz. osoby provozující malé zdroje o tepelném výkonu do 50 kW, pokud zdroj není určen k výkonu podnikatelské činnosti.
Pokuty právnickým osobám a fyzickým osobám podnikajícím: pohybují se v rozmezí do 500 Kč až do 10 miliónů Kč. Dojde-li v době do uplynutí 1 roku ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o uložení pokuty k opětovnému porušení povinností, za které byla pokuta uložena, a provozovatel nesplnil ve lhůtě pokyny ke zjednání nápravy, orgán ochrany ovzduší uloží pokutu až do výše 2-násobku stanovených částek a může též nařídit odstavení zdroje nebo omezení jeho provozu. Pokutu lze uložit do 1 roku ode dne, kdy orgán zjistil porušení povinnosti, nejpozději ale do 3 let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.