1.Územní rozhodnutí, stavební povolení, kolaudace, vyvlastnění.
Zpravidla jen na základě územního rozhodnutí lze umisťovat stavby, měnit využití území a chránit důležité zájmy v území. Na tomto principu se pak rozlišují:
- rozhodnutí o umístění stavby,
- rozhodnutí o využití území,
- rozhodnutí o chráněném území nebo o ochranném pásmu,
- rozhodnutí o stavební uzávěře,
- rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků.
Územní rozhodnutí vydávají stavební úřady pravidelně ve správním řízení. V případě chráněného území a stavební uzávěry (tam, kde jde o abstraktně neurčitý a velký počet subjektů, v území většího rozsahu) připadá v úvahu též jejich vyhlášení obecně závazným právním předpisem. Obec nebo kraj tak může chráněné území či stavební uzávěru vyhlásit svým nařízením. Podkladem pro vydání územního rozhodnutí je územně plánovací dokumentace. Nebyla-li pro dané území zpracována, opatří stavební úřad jiné podklady v rozsahu nezbytném pro územní rozhodnutí. Podle stavebního zákona (§ 39) se v územním rozhodnutí vymezí území pro navrhovaný účel a stanoví podmínky k ochraně veřejných zájmů v území. Podrobný obsah jednotlivých druhů územních rozhodnutí stanoví prováděcí předpis. Rozhodnutí o umístění stavby a rozhodnutí o využití území platí 2 roky ode dne, kdy nabylo právní moci, nestanovil-li stavební úřad v odůvodněných případech delší lhůtu; nepozbývá však platnost, je-li v uvedených lhůtách podána žádost o stavební povolení nebo je-li započato s využitím území ke stanovenému učelu. Zmíněná rozhodnutí pozbývají platnosti také dnem, kdy bylo stavebnímu úřadu doručeno oznámení navrhovatele (popř. jeho právního nástupce) o tom, že upustil od záměru, k němuž se rozhodnutí vztahuje. Dobu platnosti územního rozhodnutí může stavební úřad prodloužit na žádost navrhovatele pouze tehdy, byla-li taková žádost podána před uplynutím stanovené lhůty. Pravomocné územní rozhodnutí může stavební úřad změnit, resp. nahradit je novým rozhodnutím, jestliže se (podstatně) změnila územně plánovací dokumentace nebo jiné podklady pro územní rozhodnutí nebo podmínky v území.
Stavby, jejich změny a udržovací práce na nich lze provádět zásadně jen podle stavebního povolení nebo na základě ohlášení stavebnímu úřadu.