Chrání se 2 objekty : jeskyně a paleontologické nálezy
ad 5) Chrání se 2 objekty : jeskyně a paleontologické nálezy. Jeskyně jsou definovány jako podzemní prostory vzniklé působením přír. sil. Je zakázáno je poškozovat a ničit. Pro povolení ke zpřístupnění či jinému využití jeskyní dle zvl. předpisů je třeba souhlas orgánu ochrany přírody. Jeskyně jsou často chráněny speciálně – v rámci urč. území.
Paleontolog. nálezy jsou např. zkameněliny či fosílie. Kdo učiní paleontolog. nález, který sám rozpozná, je povinen zajistit jeho ochranu před zničením apod. a opatřit jej údaji o nálezových okolnostech. Vlastník pozemku nebo ten, kdo vykonává činnosti, při kterých k nálezu došlo , je povinen umožnit orgánu ochrany přírody provedení záchranného paleont. výzkumu a po dobu jeho konání se zdržet činnosti, která by mohla vést k jeho zničení či poškození. Po ukončení záchranného paleont. výzkumu musí umožnit provádět odborný paleont. dohled nad dalšími pracemi. Vývoz paleont. nálezů je možný jen se souhlasem orgánu ochrany přírody.
ad 6) Krajinný ráz je chráněn před činností snižující jeho estetickou a přírodní hodnotu. Zásahy do kraj. rázu (zejména umisťování a povolování staveb, horní činnost, umisťování billboardů atd. ) jsou možné jen se souhlasem orgánu ochrany přírody. K ochraně kraj. rázu s významnými estetickými a přír. hodnotami, který není chráněn dle jiných ustanovení tohoto zákona, může orgán ochrany přírody zřídit obecně závazným pr. předpisem přírodní park a stanovit omezení využití tohoto území (např. stavební činnost). V dnešní době je u nás více než 100 přírodních parků (jen v Praze je jich 11).
Pojem biotop : soubor veškerých živých a neživých činitelů, které ve vzájemném působení vytvářejí živ. prostředí urč. jedince, druhu či populace. Pojem ekosystém : funkční soustava živých a neživých složek živ. prostředí, které jsou navzájem spojeny výměnou látek, tokem energie a předáváním informací a které se vzájemně ovlivňují a vyvíjejí v urč. prostoru a čase.