Ochrana lidského zdraví ve vztahu k ochraně živ. prostředí
9.
Ochrana lidského zdraví ve vztahu k ochraně živ. prostředí (hygiena, lázeňství, hluk, vibrace)
1. hygiena
Hygiena půdy je zajišťována zákonem o ochraně zemědělského půdního fondu, zákonem o hnojivech a zákonem o ekologickém zemědělství ,
Hygiena ovzduší je upravena zákonem o ochraně ovzduší.
Hygienu vody upravuje zákon č. 285/ 2000 Sb – stanoví požadavky pro dodavatele pitné vody a pro provozovatele koupališť. Cílem tohoto zákona je upravit hygienu vody jen s ohledem na zdraví člověka (zbylou problematiku upravuje vodní zákon).
Pitnou vodou se rozumí zdravotně nezávadná voda, která ani při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví přítomností mikroorganismů nebo látek ovlivňujících zdraví lidí , a jejíž smyslově postižitelné vlastnosti a jakost nebrání jejímu požívání a užívání pro hygienické potřeby.
Zdravotní nezávadnost se stanoví hygienickými limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních a chemických ukazatelů. Provozovatel vodovodu pro veřejnou potřebu, osoba zajišťující náhradní zásobování pitnou vodou atd. jsou povinni zajistit, aby dodávaná pitná voda odpovídala těmto požadavkům. Na žádost těchto osob může orgán ochrany veř. zdraví povolit na omezenou dobu užití vody, která nesplňuje hyg. limity. Orgán takové povolení vydá, jestliže zásobování pitnou vodou nelze zajistit jinak a nebude-li přitom ohroženo veř. zdraví. Dodavatelé pitné vody jsou povinni kontrolovat, zda hyg. limity upravené v prováděcím předpise nebo povolené orgánem ochrany veř. zdraví jsou dodrženy. Rozsah a četnost kontroly může orgán rozšířit o ukazatele, jejichž hodnota se blíží hygienickému limitu, nebo o další ukazatele, jejichž výskyt lze předpokládat z důvodů geologického složení, havárie nebo jiných mimořádných událostí nebo snížit v případě prokazatelně stálých a vyhovujících hodnot ukazatelů jakosti. Kontrola se provádí v akreditované laboratoři nebo u držitele autorizace. Zjistí-li dodavatel pitné vody výskyt dalších látek neupravených prováděcím předpisem, neprodleně to oznámí orgánu ochrany veř. zdraví . Orgán na základě oznámení nebo i z vlastního podnětu stanoví hyg. limit pro výskyt takových látek, jsou-li obsaženy v takové koncentraci, která neohrožuje veř. zdraví. Při vodárenské úpravě vody lze používat jen chem. látky a technologie upravené prov. předpisem nebo povolené orgánem ochrany veř. zdraví. K odběru, dopravě, úpravě, dodávání ,…pitné vody lze užívat jen výrobky, které vyhovují hyg. požadavkům (výrobky přicházející do přímého styku s vodou je třeba před jejich uvedením do oběhu ověřit výluhovým testem, že nedojde k nežádoucímu ovlivnění pitné vody).