Odstranění následků neoprávněných zásahů
Odstranění následků neoprávněných zásahů :
Kdo poškodí, zničí nebo nedovoleně změní části přírody a krajiny chráněné podle tohoto zákona, je povinen navrátit ji do původního stavu, pokud je to možné a účelné. O možnosti a podmínkách uvedení do původního stavu rozhoduje orgán ochrany přírody. Jestliže uvedení do původního stavu není možné a účelné, může orgán ochrany přírody uložit povinnému, aby provedl přiměřená náhradní opatření k nápravě. Jejich účelem je kompenzovat, byť jen zčásti, následky nedovoleného jednání. Uložením povinnosti uvedení do původního stavu či náhradního opatření není dotčena povinnost náhrady škody podle jiných předpisů ani možnost postihu za přestupek nebo protiprávní jednání či trestný čin.
Přestupky : orgán ochrany přírody uloží pokutu např. tomu, kdo zraňuje, usmrcuje , chová bez povolení zvláště chráněné živočichy, vykonává činnost zakázanou v ochranném pásmu poškodí nebo bez povolení pokácí dřevinu rostoucí mimo les, provádí škodlivý zásah do významného krajinného prvku bez souhlasu orgánu ochrany přírody, porušuje ustanovení návštěvního řádu národního parku , poškodí či zničí památný strom, vykonává ve zvláště chráněném území činnost zakázanou nebo vykonává činnost, pro kterou je vyžadován souhlas orgánu ochrany přírody, bez tohoto souhlasu.
Za přestupky v ochraně zvláště chráněných rostlin a živočichů, dřevin a památných stromů lze uložit pokutu až dvojnásobnou, pokud byly spáchány ve zvláště chráněných územích.
Pokuty právnickým osobám a fyzickým osobám při výkonu podnikatelské činnosti – např. pokud vykonávají ve zvláště chráněném území činnost zakázanou nebo činnost, pro kterou je vyžadován souhlas orgánu ochrany přírody, bez tohoto souhlasu (formulace jsou podobné jako u přestupků. Pokutu lze uložit nejpozději do tří let ode dne, kdy k protiprávnímu jednání došlo.