Pr. úprava nakládání s odpady
19.
Pr. úprava nakládání s odpady
Odpadové hospodářství vzniká ve 20. století z důvodů hygienických , estetických, ekonomických. Po r. 89 je snaha upravit tuto problematiku komplexně (do té doby existovaly jen vyhlášky upravující např. sběr papíru atd.). Zákon z r. 1991 byl nahrazen z. č. 125/ 1997 o odpadech, který promítl do naší pr. úpravy závazky z Basilejské úmluvy. Harmonizační úsilí vyústilo v přijetí zákona č. 185/ 2001 o odpadech. Odpad je možno členit do 2 subkategorií : nebezpečný odpad a ostatní odpady. Zákon zná též tzv. komunální odpad – ten má i tzv. nebezpečnou složku (obce mají povinnost ji odděleně vybírat a zneškodňovat).
Způsoby odstraňování odpadů :
– skládkování ( asi u 60 – 70 % odpadů)
– spalování ve spalovnách (problémy : zůstává popílek, popel, je třeba čistit odpadní plyny)
– kompostování (rozklad organických látek) – u nás se moc nevyužívá.
Původcem odpadu je ten, kdo odpad fyzicky produkuje – má největší díl odpovědnosti. Produkce odpadů je sice činnost nežádoucí, ale nikoli protiprávní. Původcem komunálního odpadu je obec, na jejímž území byly odpady vyprodukovány, a to od okamžiku, kdy jsou odpady obci předány (tj. v okamžiku jejich odložení na stanovených místech). Obec se od tohoto okamžiku stává jejich vlastníkem.
Nástroje :
– administrativní (souhlas k urč. činnostem – provozování skládky, vývoz a dovoz odpadů atd.)
– koncepční (1. povinná evidence, 2. ohlášení odpadu okr. úřadu , 3. plány odpadového hospodářství)
– ekonomické (poplatky za uložení odpadu, finanční rezerva, místní poplatek, finanční záruka – ta se týká výlučně vývozu a dovozu odpadu)
– sankční (pokuty – za spr. delikty a za přestupky – jeden přestupek je upraven přímo v z. o odpadech, další je pak v přestupkovém zákoně – § 47 odst. 1 písm. h) „ přestupku se dopustí ten, kdo neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky mimo vyhrazená místa“