Ombudsman
veřejný ochránce práv, pův. ve Švédsku, rozšíření i do dalších zemí – např. Velká Británie, od roku 2000 i v ČR – Otakar Motejl. Sídlo v Brně, volen parlamentem na 6 let, max. dvakrát po sobě. Dva kandidáty navrhuje prezident, dva senát – jména se mohou opakovat. Vyřizuje stížnosti občanů, kteří se domnívají, že byly státními orgány zkráceni na svých právech. Jeho působnost se vztahuje na ministerstva a další jim podřízené celostátní orgány, správní úřady, ČNB, radu pro rozhl. a televiz. vysíl, okresní úřady, obecní úřady vykonávající státní správu, policie, armáda, hradní stráž, vězeňskou službu a veřej. zdr.poj., orgány státní správy soudů.
nevztahuje se na: parlament, prezidenta, vládu, zpravodajské služby, NKÚ, orgány činné v trestním řízení, státní zastupitelství a soudy. Bez souhl. parlam. nemůže být stíhán během výkonu své funkce. Pak ano.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
3. Soudy, soudnictví, soudní řízení.
Soudy jsou kontrolním systémem umožňujícím po porušení práva opět obnovit právní stav a zabránit porušení práva v případě jeho ohrožení.
Soudnictví na rozdíl od ostatních funkcí státu: uskutečňují soudy jménem státu, zákonem stanovenými metodami a v zákonem stanovených procesních formách. Jde o základní způsob aplikace práva. Soudy jsou dle ústavy nezávislé a řídí se pouze zákony. Prameny práva: zejména ústava, procesní normy upravující postupy soudů – Trestní řád, Správní soudní řád, (Správní řád), Občanský soudní řád atd. Soudce musí být starší 25 let, vysokoškol. právnic. vzdělání, bezúhonný, (+morální požadavky), složit justiční zkoušku (3 roky justiční čekatel – pak může skládat zkoušku). Jsou jmenováni doživotně prezidentem. Soudce nemůže být trestně stíhán nebo vzat do vazby pro trestné činy spáchané při výkonu soudcovské funkce. Ve výkonu funkce i po jejím skončení jsou povinni zachovávat mlčenlivost.
Soudy v ČR:
soustava obecných soudů: Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské soudy, okresní soudy. (zaměřené jak na trestní tak občanskoprávní věci)
zvláštní postavení má Ústavní soud – dohlíží nad ústavností rozhodnutí, shodou zákonů nebo jiných právních předpisů mezi sebou a s nižšími normami, může rušit zákony nebo vypouštět jejich části pro rozpor s ústavou nebo s jinou normou. Dále řeší ústavní stížnosti pro nezákonný postup státu nebo porušení základních práv a svobod– mohou podat orgány územní samosprávy, občané, neshody o zvolení poslance či senátora, o volitelnosti a neslučitelnosti funkcí, ústavní žaloba senátu proti prezidentu rep., spory o kompetencích státních org. a org. samospráv. Proti rozh. ústav. soudu se nelze odvolat, je vykonatelné po řádném vyhlášení (sbírka zákonů). Sídlo v Brně. Skládá se z 15 soudců, jmenovaných prezidentem rep. na 10 let, se souhlasem senátu.