Právní odpovědnost v oblasti živ. prostředí
11.
Právní odpovědnost v oblasti živ. prostředí:
Formy pr. odpovědnosti:
1. odpovědnost za protiprávní jednání (deliktní odpovědnost)
2. odpovědnost za škodu
3. odpovědnost za ekologickou újmu
Odpovědnost = sekundární povinnost, která vzniká v důsledku porušení primární povinnosti (vyplývající ze zákona, z rozhodnutí st. orgánu, soudu, ze smlouvy)
ad 1) delikt = protiprávní jednání, tj. jednání , které porušuje pr. normu
I. deliktní odpovědnost:
– subjektivní – uplatňuje se jen vůči fyzickým osobám – jde o trestněprávní odpovědnost, o odpovědnost za přestupky a o odpovědnost za jiné správní delikty fyzických osob, které dnes existují již jen v oblasti hygieny
– objektivní (odpovědnost za výsledek, za následek) – aplikuje se vůči fyz. osobám při výkonu podnikatelské činnosti a vůči právnickým osobám – jde o odpovědnost za správní delikty fyz. osob při podnikatelské činnosti a právnických osob v oblasti ochrany živ. prostředí. Je koncipována jako odpovědnost absolutní (bez možnosti liberace, jen s omezenou moderací). Pr. úprava je rozptýlena do mnoha pr. předpisů – např. stavební zákon, lesní zákon, zákon na ochranu zvířat proti týrání , zákon o ochraně přírody a krajiny (ale chybí např. ve vodním zákoně, dále na úseku zdravotnictví a hygieny atd.). Příslušná ustanovení jsou často nazvána jako „pokuty“ , často jsou formulována zbytkově („poruší jinou povinnost“) nebo blanketně. Moderace se projevuje v možnosti správního uvážení (pokuta se může pohybovat v urč. mezích stanovených v zákoně, popř. fakultativní dikce „může uložit pokutu“). Společná pro tyto delikty je procesní úprava, která je obsažena ve správním řádu (pokud zvl. úprava nestanoví něco jiného). Předpoklady odpovědnosti: jednání, následek a příčinná souvislost mezi nimi, přičemž v kauzalitě je v praxi základní kámen úrazu (působí více činitelů – nejen více znečišťovatelů, ale i jiné faktory, mezi něž patří např. vis maior – např. velké sucho atd.). Jak se tato situace řeší? – důkazní břemeno se přenáší na pachatele nebo stačí vědecká či statistická pravděpodobnost. Jak bylo výše uvedeno jde o správní delikty fyz. osob podnikajících – ale zde existují 2 výjimky: v lesním zákoně (vlastníkem lesa může být i nepodnikatel), v z. o ochraně ovzduší (provozovatelem zdroje znečištění může být i nepodnikatel). U právnických osob zákon zpravidla nerozlišuje podnikající a nepodnikající subjekty.