Zvláštní ochrana přírody a krajiny
2) Zvláštní ochrana přírody a krajiny
Ochrana speciální se člení na ochranu území a ochranu druhů. V této oblasti se připravuje rozsáhlá novela, která má zapracovat do naší pr. úpravy směrnici o ptácích a směrnici o stanovištích.
1. Ochrana území
Zvláště chráněná území : Jsou to území přírodovědecky či esteticky velmi významná nebo jedinečná lze vyhlásit za zvláště chráněná; přitom se stanoví podmínky jejich ochrany. Všechna tato území se vyhlašují obecně závaznými pr. předpisy (NP zákonem, CHKO vládním nařízením , národní přír. rezervace a památky vyhláškou MŽP atd.). Jde zde o ochranu celých ekosystémů. Ochranné podmínky se dělí na podmínky základní (systém zákazů obsažených v zákoně – tyto zákazy ale nejsou absolutní) a podmínky bližší (obsaženy v prováděcích předpisech, v nichž orgán ochrany přírody váže některé činnosti na svůj souhlas). Zvláště chráněná území se mohou překrývat – ochrana se tak zdvojuje (není to ale zase tak časté)
Kategorie zvláště chráněných území jsou
a) národní parky – KRNAP, Šumava, Podyjí, České Švýcarsko
b) chráněné krajinné oblasti,
c) národní přírodní rezervace,
d) přírodní rezervace,
e) národní přírodní památky,
f) přírodní památky.
a) Národní parky : Rozsáhlá území, jedinečná v národním či mezinárodním měřítku, jejichž značnou část zaujímají přirozené nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy, v nichž rostliny, živočichové a neživá příroda mají mimořádný vědecký a výchovný význam, lze vyhlásit za národní parky. Národní parky, jejich poslání a bližší ochranné podmínky se vyhlašují zákonem (viz zákon , kterým se vyhlašuje NP České Švýcarsko ) – ostatní národní parky byly vyhlášeny vládním nařízením (bylo to před účinnosti tohoto zákona).
Základní ochranné podmínky národních parků : Na celém území národních parků je zakázáno hospodařit na pozemcích způsobem vyžadujícím intenzivní technologie, zejména prostředky a činnosti, které mohou způsobit podstatné změny v biologické rozmanitosti, struktuře a funkci ekosystémů anebo nevratně poškozovat půdní povrch, zneškodňovat odpady, které mají původ mimo území národního parku a zneškodňovat ostatní odpady mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody, vjíždět s motor. vozidly mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody (vyjma např. vozidel st. správy), zavádět intenzivní chovy zvěře, například obory, měnit stávající vodní režim pozemků, stavět nové dálnice, silnice, železnice, průmyslové stavby, sídelní útvary, těžit nerosty, atd.
Na území první zóny národního parku je dále zakázáno povolovat a umisťovat nové stavby, vstupovat mimo vyznačené cesty atd.