Světová charta přírody
Světová charta přírody – vyhlášena r. 82 Valným shromážděním, obsahuje preambuli a 24 článků . V preambuli je vyjádřen zákl. koncept Charty: člověk je součástí přírody, civilizace má svoje kořeny v přírodě, každá forma života je unikátní a zasluhuje se respektování bez ohledu na užitečnost, kterou má pro člověka, lidstvo musí udržovat stabilitu a kvalitu přírody a zachovávat přír. zdroje. Charta není závazná – patří do kategorie soft law. Některé z principů zapracovány ale do mez. smluv i do pr. řádů některých zemí.
Zpráva o stavu živ. prostředí – vydána Světovou komisí pro živ. prostředí a rozvoj v r. 87. Zdůrazňuje potřebu upřednostnit předvídání i předcházení ekol. problémů, definuje trvale udržitelný rozvoj (rozvoj, který uspokojuje potřeby generací současných při současném respektování potřeb generací příštích)
Basilejská úmluva o pohybu nebezpeč. odpadů přes hranice států – r.89
Úmluva o hodnocení vlivu činností na živ. prostředí přesahujícího st. hranice – r. 91 – podepsána ve finském městě Espoo
Světová konference o živ. prostředí a rozvoji – Rio de Janeiro 1992
Konala se u příležitosti 20. výročí konání Stockholm. konference. Mnoho problémů v obl. živ. prostředí zůstalo nevyřešeno, vyspělé státy si uvědomovaly nutnost spolupráce rozvoj. zemí, které jsou ale zahlceny vlastními problémy (nedostatek pitné vody, chudoba, podvýživa) – bylo proto nutné obnovit dialog . V červnu 92 se sešli představitelé více ne 170 států světa na Konferenci OSN o život. prostředí a rozvoji. Účastníci se zaměřili na otázku trvale udržitelného rozvoje. Stanovisko rozvinutých zemí : industrializace, založená na spalování fosilních paliv a výrobě syntetických chemikálií, způsobuje změny ve složení atmosféry, takže všechny země musí spolupracovat, aby škodlivě emise byly redukovány. Stanovisko rozvoj. zemí: chudé země Jihu nemají prostředky, které by mohly investovat do ekol. čistých technologií.
Od Stockholm. konference se tato konference lišila z hlediska důrazu na souvislost otázek živ. prostředí s otázkami hospodářskými a sociálními.
Na konferenci byly příjaty tyto dokumenty:
– závazného charakteru: Úmluva o změně klimatu, Úmluva o biodiverzitě
– doporučujícího charakteru: Agenda 21 – komplexní 800-stránkový akční plán vymezující aktivity nezbytné pro realizaci trvale udrž. rozvoje, Závěrečná deklarace o život. prostředí a rozvoji, Zásady obhospodařování lesů